Rozdíl mezi zaměstnaneckou kartou a modrou kartou

15.01.2024

Zaměstnanecká karta a modrá karta představují pobytové tituly, se kterými se spojuje umožnění výkonu práce na území České republiky. Jaký je ale mezi nimi rozdíl? K čemu cizince opravňují nebo co naopak neumožňují? A kdy sáhnout po kartě zaměstnanecké a kdy po modré? A proč se častěji využívá zaměstnanecká karta?

To vše v rozdílech se dozvíte v následujícím článku krok za krokem. 


Cizincem* se pro účely tohoto článku rozumí cizinec ze třetí země. Tedy z takové země, která není členským státem EU/EHP či Švýcarska, Islandu, Norska a Lichtenštejnska. Cizincem se také bude rozumět ten, kdo je držitelem pobytového oprávnění jakožto rodinný příslušník občana EU/EHP či Švýcarska, Islandu, Norska a Lichtenštejnska.


Jak v případě zaměstnanecké karty tak v případě modré karty se jedná o pobytové tituly, které představují současně povolení k zaměstnání. V obou případech je třeba nahlásit volné pracovní místo, splnit nároky na mzdu, týdenní pracovní dobu a v obou případech je karta vydána na konkrétní pozici ke konkrétnímu zaměstnavateli na určitou dobu. I přes zdánlivou podobnost se však jedná o rozlišné tituly. 

Kvalifikace pozice

Zaměstnanecká karta

Nároky na kvalifikaci u volného pracovního místa nejsou pevně stanoveny. V případě, že jsou na konkrétní pozici nároky kladeny, bez ohledu na to, zda zaměstnavatelem či ze zákona, musí být tyto nároky cizincem splněny, aby byla zaměstnanecká karta vydána.

Čtěte také: Co je "zaměstnanecká karta"? 

Modrá karta

V případě modré karty (kromě výjimky níže) je vyžadována vysoká kvalifikace. To znamená, že cizinec musí mít:

  • ukončené vysokoškolské nebo

  • vyšší odborné vzdělání, 

přičemž délka studia musí činit alespoň 3 roky, 

  • nebo musí mít vyšší odborné dovednosti ekvivalentní vysokoškolskému vzdělání na základě srovnatelné odborné praxe.

Vysoká kvalifikace se nevyžaduje, pokud byl cizinec držitelem modré karty po dobu delší než 2 roky v jiném členském státě EU.

Délka vyřízení 

Zaměstnanecká karta

V článku Co je "zaměstnanecká karta"? se blíže zabýváme i délkou jejího vyřízení. Pokud pomineme individuální aspekty, které se mohou naskytnout, průměrně její vyřízení trvá v délce 4-6 měsíců.

Avšak i v případě zaměstnanecké karty se můžeme setkat s vysoce kvalifikovanými pozicemi, kde nostrifikace může zpomalit proces při jejím získání. 

Modrá karta

Jelikož jsou v tomto případě dány požadavky na vysokou kvalifikaci, cizinec se nevyhne nutnosti nostrifikace svého vzdělání. Nostrifikace trvá okolo 3 měsíců. Doporučujeme mít nostrifikaci vyřízenou ještě před podáním žádosti o modrou kartu. Po nahlášení volného pracovního místa neprobíhá test trhu práce (narozdíl od nahlášení volného místa pro kartu zaměstnaneckou). Délka vyřízení by měla být téměř totožná, jako u karty zaměstnanecké, tedy okolo 3-5 měsíců v závislosti na dalších aspektech.

Nahlášení volného pracovního místa 

Zaměstnanecká karta

Aby se mohlo začít s realizací vyřízení zaměstnanecké karty, je třeba nahlásit volné pracovní místo. Volná pracovní místa bývá obsaditelná cizinci po uplynutí tzv. testu trhu práce, kdy je pracovní místo po tuto dobu přednostně nabízeno občanům ČR, potažmo cizincům s volným přístupem na trh práce. Po uplynutí testu trhu práce je volné pracovní místo obsaditelné cizinci. Délka testu trhu práce činí 10-30 dní. 

Zaměstnavatel musí souhlasit se zaměstnáváním cizinců ze třetích zemí a s obsazením místa držitelem zaměstnanecké karty, a to buď při nahlášení nebo dodatečně. 

Modrá karta

I v případě vyřízení modré karty je nutné volné pracovní místo nahlásit. Obsaditelné cizinci je však ihned.  Ve výjimečných případech, např. v případě vysoké nezaměstnanosti se může rovněž provést test trhu práce v délce 10-30 dní. 

Zaměstnavatel musí souhlasit se zaměstnáváním cizinců ze třetích zemí a s obsazením místa držitelem modré karty, a to buď při nahlášení nebo dodatečně. 


Mzda

Zaměstnanecká karta

Je požadováno, aby měsíční plat, odměna nebo výdělek cizince byly vždy alespoň na úrovni základní sazby měsíční minimální mzdy. Týdenní pracovní doba musí činit minimálně 15 hodin. Výjimka pak platí pro zaměstnanecké karty vyřízené přes tzv. vládní program (např. program kvalifikovaný zaměstnanec), kde měsíční hrubá mzda musí činit nejméně 1,2 násobek zaručené mzdy. 

Modrá karta

Na základě sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí ze dne 15. března 2023 o výši průměrné hrubé roční mzdy v České republice za rok 2022 pro účely vydávání modrých karet podle zákona č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů" došlo od 1. května 2023 k navýšení mzdy pro modré karty.

Pro období od 1. května 2023 do 30. dubna 2024 tedy činí průměrná hrubá roční mzda v České republice 484.236 Kč (40.353 Kč/měsíc). Výše hrubé měsíční mzdy cizince žádajícího o modrou kartu tak v tomto období musí činit alespoň 60.530 Kč. [1]

Změna zaměstnavatele

Zaměstnanecká karta

V článku Co je "zaměstnanecká karta"? je rozebrán i oznamovací proces v případě držitelů zaměstnanecké karty. Změna může nastat až po schválení Ministerstvem vnitra, odboru azylové a migrační politiky (dále jen "MV OAMP"). MV OAMP změnu zaměstnavatele schválí, je-li změna oznámena alespoň 30 dní dopředu. 

Navíc držitelé zaměstnanecké karty nemohou oznámit změnu zaměstnavatele v prvních 6 měsících ze "své vůle". Tedy, že by sami chtěli v prvních 6 měsících rozvázat pracovní poměr a změnu zaměstnavatele. To se nevztahuje na ty držitele zaměstnaneckých karet, kterým naopak byl ukončen pracovní poměr zaměstnavatelem. 

Modrá karta

Nyní držitelé modré karty nepodléhají oznamovacímu procesu, jako držitelé karty zaměstnanecké. Zaměstnavatele mohou změnit a tuhle změnu pouze ohlásit, a to nejpozději do 3 dnů od této skutečnosti a to i bez ohledu na to, jak dlouho jsou držiteli modré karty.

Délka povolení 

Zaměstnanecká karta 

Délka platnosti zaměstnanecké karty se odvíjí od délky platnosti pracovní smlouvy, nejdéle však 2 roky. Pokud je pracovní smlouva uzavřena na dobu neurčitou, bude zaměstnanecká karta vydána na dobu 2 let. 

Platnost zaměstnanecké karty lze opakovaně přodlužovat, nejdéle vždy o 2 roky. 

Modrá karta

Platnost modré karty je vždy o 3 měsíce delší, než platnost uzavřené pracovní smlouvy. Maximální doba platnosti modré karty činí 3 roky. 

Platnost modré karty lze opakovaně prodlužovat, nejdéle vždy o 3 roky. 

Závěrem: 

Modrá karta kromě zrušeného testu trhu práce novelou zákona o pobytu cizinců a delší platnosti v zásadě oproti modré kartě nepřináší další zásadní výhody. Naši klienti v 99% zvolí kartu zaměstnaneckou. I s ohledem na oznamovací povinnosti držitelů zaměstnaneckých karet je zaměstnavatel více "chráněn".  Podle zdrojů z oblasti ekonomické migrace není situace jiná ani v jiných členských státech EU. 


Autor: Mgr. Chiara Havlíčková, právník

Zdroje:

[1] https://www.mpo.cz/cz/zahranicni-obchod/ekonomicka-migrace/navyseni-mzdy-pro-modre-karty-a-nove-formulare-cestneho-prohlaseni-_-program-klicovy-a-vedecky-personal-a-program-vysoce-kvalifikovany-zamestnanec--273506/</p> 

[2] https://www.mpsv.cz/pracovni-opravneni</p>