Projekty v USA - víza B1/B2
Pro pracovníky zaměstnavatelů, kteří pracují na projektech v USA (pozn.: nikoliv ve smyslu práce jako takové, ale ve smyslu zakázek pro americkou společnost, kdy zaměstnanec je stále pod českou společností), existuje několik možností ohledně víz a povolení k pobytu v USA. Ideálním je je vízum B1/B2. Program ESTA totiž sice umožňuje pobyt za účelem obchodním, pro tyto typy projektů ale není ideální volbou. Vízum B1/B2 poskytuje možnost pobytu a např. montáže v rámci projektu až na dobu 10 let.
Co je třeba splnit pro vydání B1/B2 víz? Jakým směrem se může vydat migrační politika v závislosti na volbě nového prezidenta? A může ovlivnit i víza B1/B2?
Přečtěte si v následujícím článku.

Víza B1/B2 se vydávají na dobu až 10 let za splnění příslušných podmínek. Zejména pak, pokud je dán tzv. "US Interest", tedy takový zájem USA na tom, aby zahraniční pracovník přicestoval za účelem vykonání práce a není nikdo jiný, kdo by tuto práci, tedy realizaci daného projektu, mohl vykonat. Další nezbytnou podmínkou je, že pracovníci budou po dobu realizace stále pobírat mzdu od české společnosti (dodavatele) a nebudou nijak odměňováni společností americkou. Mezi pracovníkem a americkou společností nesmí být žádný pracovně-právní vztah. Ten je stále mezi pracovníkem a českou společností.
Nejčastěji se jedná o zaměstnance, kteří jsou profesionálové ve svém oboru (např. technici, svářeči, elektrikáři).
Víza typu B1/B2 jsou udělována na období až 10 let za splnění určitých podmínek. Konkrétně platí, že tato víza jsou udělována, pokud existuje takzvaný "US Interest" (zájem USA) o příchod zahraničního pracovníka za účelem vykonání práce na projektu pro americkou společnost a není k dispozici žádný jiný vhodný kandidát, který by byl schopen provést danou práci na projektu. Nejčastěji se jedná o instalace, údržby či opravy produktů od české společnosti do USA, přičemž se jedná o takové know-how či profesionalitu v oboru, že projekt zvládnou zrealizovat pouze zaměstnanci dodavatele. Jedná se o odborníky v různých oborech - technici, svářeči, elektrikáři, mechanici a další.
Aby bylo vízum B1 popř. B1/B2 (tedy kombinace i s vízem turistickým) schváleno, je potřeba žádost o toto vízum vybavit potřebnou dokumentací.
V lednu 2024 jsme skupině 11 pracovníků vyřídili víza B1/B2 s platností na 10 let, přičemž žádosti byli všem schváleny ihned na místě. Dokumentaci pracovníkům připravíme a existující dokumenty zkontrolujeme, případně opravíme tak, aby vízum bylo schváleno. Následně pracovníkům sjednáme termíny na podání žádosti, zajistíme letenky a zbavíme Vás spoustu starostí souvisejících se zprocesováním.

Migrační politika USA a blížící se volby amerického prezidenta
V rámci analýzy ekonomické migrace pečlivě monitorujeme události a faktory v zahraničí, které mohou ovlivnit ekonomickou migraci a vízovou politiku. V souvislosti s potenciálním zvolením Donalda Trumpa do úřadu prezidenta letos v listopadu 2024 jsme se ohlédli na jeho kroky v oblasti migrační politiky s nástinem do budoucna v případě jeho zvolení.
Bývalý americký prezident byl v minulosti předmětem kritiky kvůli své migrační politice, přičemž je třeba poznamenat, že většina jeho opatření byla zaměřena na jiné problematiky, především na otázky spojené s mexickou hranicí, nelegální imigrací a další.
Co se týče dopadu na realizace projektů, důvodu COVID-19 byl k vízu B1/B2 přidán další požadavek, a to "National Interest Exemption" (NIE). Avšak v případě splnění standardních výše popsaných podmínek pro B1/B2 byl NIE vždy (alespoň v námi řešených případech) vydán. Pozn.: požadavek NIE byl již zrušen.
V roce 2020 pak bylo zavedeno omezení pro víza H-1B, tedy pro zahraniční akademiky a zaměstnance technologických firem.
D. Trump se však nechal slyšet, že v případě jeho zvolení v listopadu 2024 by v oblasti migrační politiky zavedl několik zpřísňujících opatření, jako například restrikce v oblasti udělování občanství osobám narozeným v USA neamerickým rodičům či zákaz vstupu pro občany většinově muslimských zemí a pro osoby s nepřátelským postojem k izraelsko-palestinskému konfliktu či oživení některých opatření z doby Covid-19.
Výsledkem by mohla být důkladnější prověrka ideologie žadatelů o víza ze strany konzulárních úředníků. Už nyní žadatelé musí prohlásit např. to, že nezavlečou na území USA infekční nemoc, nespáchají na území USA teroristický útok, nejsou členy žádného klanu a další. Otázkou je, zda by vrácená opatření z doby Covid-19 zahrnovalo i NIE, které procesně nebylo problém vyřídit, ale délku vyřízení víza B1/B2 o něco prodloužilo.
Cílem pohovoru s konzulárním úředníkem je mimo jiné i přesvědčení jej o tom, že žadatel o víza se plánuje vrátit do domovského státu a nezůstane na území USA natrvalo. Držitelé B1/B2 dle mého nebudou a nemohou být bráni jako potenciální přistěhovalci. Tito pracovníci jsou totiž po celou dobu práce na projektech v USA placeni zaměstnavatelem, tedy českou společností. V rámci samotné legalizace se dokládá nemálo dokumentů prokazující vazby na domovský stát. Není důvod, aby nároky na tato víza byly jakkoliv zvyšovány. Jediný rozdílem by snad mohla být zkrácená doba platnosti víz B1/B2. Např. namísto 10 let by se doba platnosti omezila na realizaci samotného projektu, ale v tomto ohledu se jedná pouze o domněnku.
Autor: Mgr. Chiara Havlíčková, právník
Zdroje:
[1] https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2439414<em>