Nelegální zaměstnávání, povolení cizinců, pokuty i zákaz činnosti: Děláte vše správně?
Zaměstnavatelé jistě ví, co znamená pojem "nelegální zaměstnávání". Ve vztahu k cizincům je zřejmé, že pracující cizinci bez povolení se dopouští výkonu nelegální práce.
Víte ale, že zde spadá i případ cizince, který vykonává práci v rozporu s jeho povolením? Nebo že sankce nesou i zaměstnavatelé za umožnění výkonu nelegální práce? A že kromě možnosti uložit pokutu je od 1. 1. 2024 možné udělit i trest zákazu činnosti?
Pojďme se na to podívat blíže.

Závislá práce
V první řadě je nutno definovat pojem "závislá práce". Podle ust. § 2 zák. č. 262/2006 Sb., zákoníku práce (dále jen "ZP") se závislou prací rozumí taková práce, která je vykonávána I. ve vztahu nadřízenosti zaměstnavatele a podřízenosti zaměstnance II. jménem zaměstnavatele III. podle pokynů zaměstnavatele IV. zaměstnanec práci vykonává pro zaměstnavatele osobně. Závislá práce je vykonávána za I. mzdu, plat nebo odměnu II. na náklady a odpovědnost zaměstnavatele III. v pracovní době IV. na pracovišti nebo jiném dohodnutém místě.
Nelegální práce
Nelegální prací se pak podle ust. § 5 písm. e) zák. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti (dále jen "ZOZ") rozumí taková práce, která má znaky závislé práce dle ZP a je konána: I. fyzickou osobou mimo pracovněprávní vztah (až na výjimky) II. cizincem v rozporu s povolením k zaměstnání nebo bez takového povolení, či v rozporu se zaměstnaneckou kartou, kartou vnitropodnikově převedeného zaměstnance či modrou kartou (až na výjimky dle ust. § 41 ZP).
Výkon nelegální práce fyzickou osobou mimo pracovněprávní vztah
V tomto bodě se nejedná o nic nového. Klasický "švarcsystém", tedy spolupráce s OSVČ na základě smlouvy o dílo či o spolupráci, kdy fakticky tento OSVČ funguje jako zaměstnanec odběratele. Pracuje pro jeden subjekt, používá jeho hlavičku, dostává pravidelné odměny připomínající mzdu, výkon práce v kanceláři u "odběratele" apod.
Výkon nelegální práce cizincem
Je zřejmé, že pokud cizinec (ze třetí země) vykonává práci bez příslušného povolení či oprávnění, jedná se o výkon nelegální práce.
Je potřeba si uvědomit, že sankce se neudělují pouze za výkon nelegální práce (tedy fyzické osobě), ale i za umožnění výkonu nelegální práce (tedy i zaměstnavateli).
Pokud zaměstnáváte cizince jakožto držitele zaměstnanecké karty, máte zkontrolováno, že nevykonává práci v rozporu s touto zaměstnaneckou kartou?
Zaměstnanecká karta je vydávána ke konkrétnímu zaměstnavateli na určitou pozici na určité místo výkonu práce. Pokud je tedy vyřízená zaměstnanecká karta na pozici Stavební montér (kromě montérů suchých staveb) dle CZ-ISCO 71194 k zaměstnavateli ABC, nemůže cizinec vykonávat tuto práci u jiného zaměstnavatele, či jinou pozici či pracovat na jiném místě výkonu práce (pokud nebylo oficiálně povoleno MV OAMP).
Někteří zaměstnavatelé totiž zájemce o práci přijmou na základě toho, že předloží zaměstnaneckou kartu, která připomíná občanský průkaz. Ze zaměstnanecké karty není patrné, k jakému zaměstnavateli, na jakou pozici či místo výkonu práce je vydána. Je potřeba tyto skutečnosti před přijmutím cizince do pracovního poměru náležitě ověřit!

Další případy představují změna pozice (i v rámci společnosti, pro kterou byla zaměstnanecká karta vydána) či změna místa výkonu práce. Společnost ABC se rozhodne dotyčného cizince zaměstnat nikoliv již jako stavebního montéra, ale jako zedníka. Podepíší v kanceláři dodatek k pracovní smlouvě s pozicí "zedník", aniž by změnu pracovního zařazení nahlásili na MV OAMP. Tyto změny je nutné oznamovat 30 dní dopředu na MV OAMP. Až po schválení je možné zaměstnavatele, pozici či místo výkonu práce změnit.
Pokuta až 10.000.000Kč a nově od 1. 1. 2024 i zákaz činnosti, a to až na dobu 2 let.
Hlavní kontrolní prioritou Státního úřadu inspekce práce a oblastních inspektorátů práce je odhalování a potírání nelegálního zaměstnávání. Výkon nelegální práce a umožnění jeho výkonu představují nebezpečné jevy s dopadem do pracovněprávní sféry, rozpočtů i financí.
Výkon nelegální práce fyzickou osobou
Za výkon nelegální práce je fyzické osobě možné udělit pokutu až do výše 100.000 Kč.
Umožnění výkonu nelegální práce:
Za umožnění výkonu nelegální práce – fyzické osobě, je možné udělit pokutu až do výše 5.000.000Kč, právnické nebo podnikající fyzické osobě pak až do výše 10.000.000Kč a nově i zákaz činnosti až na 2 léta.
Co doporučujeme?
Již doposud stanovené pokuty jsou velkým zásahem do podnikání konkrétního subjektu, pro některé se jedná i o pokuty likvidační. Zákaz činnosti však představuje téměř jisté ukončení podnikání konkrétního subjektu. Ztráta důvěryhodnosti, zaměstnanců, klientů a partnerů v délce až dvou let je fatální.
Proto doporučujeme provést kompletní revizi všech Vašich smluvních vztahů zejména k OSVČ, všech pracovních smluv, dodatků, povolení cizinců a důkladnou evidenci dokumentů, zejména pak ke vztahu k cizincům, čemuž se bude věnovat samostatný článek.
V případě nejasností nebo zjištění, že máte ve vztazích chyby se na nás obraťte a dáme vše do pořádku.
Autor: Mgr. Chiara Havlíčková, právník