Krátkodobé (schengenské) vízum za účelem zaměstnání v porovnání se zaměstnaneckou kartou

16.01.2024

Co je krátkodobé (schengenské) vízum a pro koho je vhodné? Jaké má výhody a nevýhody oproti zaměstnanecké kartě? A jak lze urychlit zaměstnání cizince? 

Přečtěte si náš následující článek. 

Cizincem* se pro účely tohoto článku rozumí cizinec ze třetí země. Tedy z takové země, která není členským státem EU/EHP či Švýcarska, Islandu, Norska a Lichtenštejnska. Cizincem se také bude rozumět ten, kdo je držitelem pobytového oprávnění jakožto rodinný příslušník občana EU/EHP či Švýcarska, Islandu, Norska a Lichtenštejnska.

Krátkodobá víza, též nazývána jako schengenská víza, opravňují cizince* k pobytu na území do 90 dnů, tedy do 3 měsíců. Tato víza mohou být vydána za různými účely (pozvání, kultura a další), tento článek se však zaměřuje na krátkodobé vízum za účelem zaměstnání

Pro koho je krátkodobé (schengenské) vízum za účelem zaměstnání určeno? 

Krátkodobé (schengenské) vízum je určeno pro cizince ze třetích zemí, kteří chtějí za určitým účelem přicestovat do členského státu EU/EHP či Švýcarska. V tomto případě je tedy řešen účel "zaměstnání". Krátkodobé (schengenské) vízum je pak vhodné pro případy, kdy výkon práce na území České republiky nepřesáhne délku 3 měsíců. 

Z pohledu cizince se může jednat o perfektní příležitost brigády či zkoušky práce v České republice ještě před tím, než se cizinec rozhodne pro výkon dlouhodobého zaměstnání.

Z pohledu zaměstnavatele se může jednat o užitečný nástroj v tom smyslu, že je možné vyřídit pro cizince vízum krátkodobé, vyzkoušet jej jako pracovníka a následně nakombinovat se zaměstnaneckou kartou, která opravňuje k výkonu zaměstnání až na 2 roky s možností prodloužení. 

Ačkoliv by se dalo argumentovat, že by se i v případě "zkoušky" dala vyřídit rovnou karta zaměstnanecká a v případě nespokojenosti jedné ze stran pracovně-právní vztah ukončit ve zkušební době, vyřízení víza schengenského je značně jednodušší a rychlejší oproti vyřízení zaměstnanecké karty. 

Jaká jsou výhody a nevýhody oproti zaměstnanecké kartě?

Výhodou je délka vyřízení schengenského víza. V případě účelu zaměstnání je třeba vyřídit i povolení k zaměstnání (délka vyřízení 1 měsíc) (Více podrobností v článku: Povolení k zaměstnání), nicméně schengenské vízum není limitováno kvótami, jen kapacitou jednotlivých vízových center. Po podání žádosti o schengenské vízum je zpravidla žádost schvalována během několika dní. Pokud tedy budeme uvažovat, že vyřídíme povolení k zaměstnání, přichystáme podklady, sjednáme termín a vyčkáme na schválení, pohybujeme se v délce vyřízení okolo 2 měsíců. 

Zaměstnanecká karta je přinejlepším vyřízena během 4-6 měsíců. (Více podrobností v článku: Co je "zaměstnanecká karta"?)

Oproti zaměstnanecké kartě však nelze prodloužit platnost schengenského víza. Po uplynutí doby, na kterou je schengenské vízum vydáno (tedy po uplynutí maximálně 90 dní) musí cizinec opustit území České republiky. 

Pro schengenská víza platí pravidlo tzv. 90/180, tedy že na území mohou cizinci pobývat nejdéle 90 dní během jakýchkoliv v 180 dní. Po uplynutí této doby tedy musí cizinec na 90 dní vycestovat. Může si však během této doby vyřídit nové krátkodobé (schengenské) vízum. 

Jak lze urychlit zaměstnání cizince? 

Nejvyhledávanějším povolením k pobytu zůstává stále zaměstnanecká karta, nicméně krátkodobé vízum má svůj význam. Krátkodobé vízum lze využít i jako nástroj pro urychlení procesu příchodu cizinců do České republiky, kdy současně řízení o vízu krátkodobém navážeme na řízení o zaměstnanecké kartě. Je však důležité zdůraznit, že výsledek tohoto procesu bude vždy záviset na konkrétní zemi, kvótách a dalších proměnných. Proto vždy individuálně zhodnotíme Vaši situaci a společně nalezeme optimální řešení.

Autor: Mgr. Chiara Havlíčková, právník

Zdroje: 

[1] https://mzv.gov.cz/jnp/cz/informace_pro_cizince/kratkodobe_vizum/pravidlo_90_180/index.html</p>